KFS – KRAJOWY FUNDUSZ SZKOLENIOWY
Celem jest dofinansowanie szkoleń dla pracowników i pracodawców tak, aby dostosowywali oni swoje kompetencje i umiejętności do zmieniających się ciągle wymagań rynku pracy.
KFS udziela wsparcia firmom na zasadzie pomocy de minimis – czyli bezzwrotnego wsparcia dla przedsiębiorstw przez państwo.
Pracodawca może uzyskać aż 80% dofinansowania do szkoleń dla swoich pracowników (20% wkład musi wnieść sam).
Wyjątkiem są tutaj mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 10 osób – one mogą uzyskać dofinansowanie na poziomie 100% szkolenia.
Środki KFS są przyznawane przez Powiatowy Urząd Pracy i mogą one być przeznaczone na szkolenia i egzaminy podnoszące kompetencje pracowników.
O dofinansowanie może starać się pracodawca który zatrudnia co najmniej 1 pracownika na umowę o pracę.
Krok 1 – Zdobycie informacje o naborze środków z KFS
Krok 2 – Wybór pracowników oraz odpowiedniej oferty szkoleniowej
Krok 3 – Uzupełnienie wniosku oraz złożenie go w terminie do PUP
Krok 4 – Decyzja urzędu pracy oraz podpisanie niezbędnych dokumentów
Krok 5 – Realizacja szkoleń oraz dostarczenie dokumentów do PUP po odbytym szkoleniu
Priorytety wydatkowania środków KFS w roku 2022, ustalone przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej:
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób zatrudnionych w firmach, które na skutek pandemii COVID-19, musiały podjąć działania w celu dostosowania się do zmienionej sytuacji rynkowej.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
- Wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących będących członkami rodzin wielodzietnych.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy, w tym także technologii i narzędzi cyfrowych oraz podnoszenie kompetencji cyfrowych.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
Pracodawca we wniosku musi wskazać, którym priorytetem kieruje się wnioskując o środki KFS. Wnioski bez wskazania priorytetu pozostaną bez rozpatrzenia.
Zapraszamy wszystkich chętnych chcących skorzystać z dofinansowania!!!
Doradzimy w wyborze szkolenia, pomożemy przy wypełnieniu wniosku.