OPIS SPOSOBU WALIDACJI, UZYSKIWANYCH EFEKTÓW KSZTAŁCENIA W ZAWODZIE „ OPIEKUN OSOBY STARSZEJ, NIEPEŁNOSPRAWNEJ I DZIECIĘCEJ”
Podmiot Walidujący:
Centrum Edukacji i Zarządzania Korporacja „Romaniszyn” Sp. z o.o.
Wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu numer: 2.30/00031/2005 z dnia 2005-01-19
Sposób walidacji w oparciu o własny system walidacji i certyfikowania pod nazwą: System Walidacji i Certyfikowania dla kwalifikacji rynkowej „OPIEKUN OSOBY STARSZEJ, NIEPEŁNOSPRAWNEJ I DZIECIĘCEJ” uzyskiwanej w formach pozaszkolnych.
Sposób sprawdzania efektów kształcenia (tzw. walidacja) opracowany został w oparciu o materiał przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych i Ministerstwem Edukacji Narodowej na podstawie Raportu Referencyjnego. Odniesienie Polskiej Ramy Kwalifikacji na rzecz Uczenia się przez całe życie do europejskiej ramy kwalifikacji opracowanego przez Instytut Badań Edukacyjnych oraz ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji z dnia 22 grudnia 2015 r. (Dz.U. z 2018 r., poz. 2153).
Każdemu uczestnikowi umożliwia się uzyskiwanie kwalifikacji w oparciu o kwalifikacje rynkowe.
OPIS SPOSOBU CERTYFIKOWANIA
Podmiot Certyfikujący:
Centrum Edukacji i Zarządzania Korporacja „Romaniszyn” Sp. z o.o.
Wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu numer: 2.30/00031/2005 z dnia 2005-01-19
Instytucja certyfikująca na podstawie protokołów z egzaminów, osobie pozytywnie zdającej egzamin przekazuje: Certyfikat potwierdzający kwalifikację rynkową w zawodzie „„OPIEKUN OSOBY STARSZEJ, NIEPEŁNOSPRAWNEJ I DZIECIĘCEJ” oraz suplement do certyfikatu z efektami uczenia się (załączniki nr 2 i 3 do niniejszego opracowania).
Na instytucji certyfikującej ciąży obowiązek wykazania na podstawie listy sprawdzającej do weryfikacji czy dany dokument można uznać za potwierdzający kwalifikację w tym w szczeg. potwierdzenie faktu, że wydawany certyfikat potwierdzający uzyskanie kwalifikacji jest rozpoznawalny i uznawalny w danej branży/ sektorze, tzn. czy otrzymał pozytywne rekomendacje od:
– co najmniej 5 pracodawców danej branży/sektorów lub związku branżowego, zrzeszającego pracodawców danej branży.
PRZYKŁADOWY OPIS WALIDOWANYCH TREŚCI
– Podstawy prawne pracy z osobami starszymi, niepełnosprawnymi i dziećmi.
– Podstawy psychologii.
– Psychologia osób starszych, niepełnosprawnych i rozwojowa.
– Pedagogika.
– Rozwój dziecka w okresie wczesnego dzieciństwa.
– Twórcze wychowanie dziecka.
– Elementy terapii dla osób starszych i niepełnosprawnych.
– Rozwój osobisty opiekuna.
– Podstawy socjologii.
– Funkcjonowanie społeczne osób starszych, niepełnosprawnych.
– Podstawy geriatrii i gerontologii.
– Profilaktyka zdrowia dziecka.
– Potrzeby i sposoby ich zaspokajania.
– Pielęgnacja osób starszych, niepełnosprawnych.
– Metody i techniki pracy psychopedagogicznej.
– Pierwsza pomoc.
– Elementy rehabilitacji i gimnastyki.
– Praca z dzieckiem niepełnosprawnym.
– Organizacja i planowanie pracy.
– Gry i zabawy.
– Dietetyka i żywienie dziecka.
Certyfikat oraz Suplement do certyfikaty „OPIEKUN OSOBY STARSZEJ, NIEPEŁNOSPRAWNEJ I DZIECIĘCEJ” wydawany jest osobą które osiągnęły pozytywny wynik podczas egzaminu kwalifikacyjnego.
Certyfikat oraz Suplement do certyfikaty „OPIEKUN OSOBY STARSZEJ, NIEPEŁNOSPRAWNEJ I DZIECIĘCEJ” – potwierdza wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne osób mogących znaleźć zatrudnienie w DPS-ach, w hospicjach, w prywatnych domach opieki społecznej, w domach klientów, firmach prywatnych, instytucjach państwowych, organizacjach pozarządowych i innych podmiotach gospodarczych.