Czy pracownik budowlany może w trakcie pracy nosić  krótkie spodenki?

Co na  to przepisy BHP?

Kwestia krótkich spodenek nie jest jednoznaczna. Nie ma przepisu, który bezpośrednio odnosi się do problemu krótkich spodni jako odzieży roboczej – można zatem uznać, że noszenie spodni z krótką nogawką jest dozwolone.

Należy jednak zwrócić uwagę, że choć nie funkcjonuje dosłowny zakaz, to wciąż obowiązuje zasada BHP, zgodnie z którą pracodawca ma obowiązek stworzenia pracownikowi bezpiecznych warunków pracy.

Długie spodnie robocze lub kombinezon są uznawane za środek ochrony indywidualnej, a ich stosowanie może okazać się niezbędne w określonych warunkach. Tam, gdzie występuje zagrożenie dotyczące dolnych partii ciała, noszenie krótkich spodni  nie jest wskazane.

Ostateczną decyzję w kwestii odzieży roboczej podejmuje PRACODAWCA. To on ustala jakie środki ochrony indywidualnej oraz elementy odzieży roboczej będą właściwe dla konkretnego stanowiska pracy.

Co w sytuacji, gdy ubieranie spodenek jest niemożliwe?

Jeżeli stosowanie krótkich spodni  wiązałoby się z dużym ryzykiem, pracodawca postąpi mądrze, kiedy poszuka innego rozwiązania, aby poprawić komfort pracy. Pomocne może okazać się stosowanie odzieży wykonanej z jasnych i przewiewnych materiałów. Nie należy zapominać też o odpowiednim nawodnieniu i dostępie do wody pitnej.

WNIOSEK

Przepisy nie określają jednoznacznie kwestii ubierania krótkich spodenek jako odzieży roboczej. Niezależnie od tego jaką decyzję podejmie Pracodawca, musi on pamiętać, że priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. Pracownicy zaś muszą stosować się do przepisów ustalonych w ich miejscu pracy.

Maria Tokarek

Główna specjalistka BHP, wykładowca  zagadnień prawnej ochrony pracy

 

« archiwum