OFERTA

WEWNĘTRZNA PROCEDURA DOKONYWANIA ZGŁOSZEŃ NARUSZEŃ PRAWA I PODEJMOWANIA DZIAŁAŃ NASTĘPCZYCH – ZW. „PROCEDURĄ ZGŁOSZEŃ WEWNĘTRZNYCH” (SYGNALISTA)

Zgodnie z ustawą z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. poz. 928) oraz Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (Dz.U.UE.L.2019.305.17) podmioty – zarówno prywatne, jak i publiczne są zobowiązane do ustanowienia procedur i kanałów zgłaszania nieprawidłowości.

Obowiązek wdrożenia procedury wewnętrznej dotyczy podmiotu prawnego:

  • na rzecz którego według stanu na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku wykonuje pracę zarobkową co najmniej 50 osób (tj. pracowników w przeliczeniu na pełne etaty lub osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli nie zatrudniają do tego rodzaju pracy innych osób, niezależnie od podstawy zatrudnienia),
  • prowadzącego działalność w zakresie usług, produktów i rynków finansowych oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa transportu i ochrony środowiska – niezależnie od poziomu zatrudnienia (liczby osób świadczących pracę).

TERMIN: ustawa wchodzi w życie 25 września 2024 r.

Obowiązki podmiotów prawnych

  1. Ustalenie wewnętrznej procedury dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych, zwaną „procedurą zgłoszeń wewnętrznych”.
  2. Przeprowadzenie konsultacji trwających nie krócej niż 5 dni i nie dłużej niż 10 dni od dnia przedstawienia projektu procedury zgłoszeń wewnętrznych.
  3. Wdrożenie procedury zgłoszeń wewnętrznych po upływie 7 dni od dnia podania jej do wiadomości osób wykonujących pracę w sposób przyjęty w danym podmiocie.
  4. Zapewnienie odpowiednich kanałów zgłoszeń wewnętrznych gwarantujących poufność danych.
  5. Zapewnienie ochrony osób zgłaszających naruszenia przed działaniami odwetowymi.
  6. Potwierdzenie sygnaliście przyjęcia zgłoszenia wewnętrznego w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.
  7. Udzielenie sygnaliście informacji zwrotnej w nieprzekraczającym terminie 3 miesięcy od dnia potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia wewnętrznego (z wyjątkiem przewidzianym w ustawie).
  8. Prowadzenie rejestru zgłoszeń wewnętrznych i przechowywanie danych przez okres 3 lat po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym zakończono działania następcze lub po zakończeniu postępowań zainicjowanych tymi działaniami.

 Zapraszamy do kontaktu!